Wednesday , 20 September 2017 / چهارشنبه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
اخرین مقالات
عربستان به ۱۴ دلیل قدرت شکست خورده منطقه است

عربستان به ۱۴ دلیل قدرت شکست خورده منطقه است

سید حسین موسویان، معاون پیشین سیاست خارجی دبیرخانه شورای‌ عالی امنیت ملی با اشاره به سیاست های شکست خورده عربستان طی ۴ دهه گذشته پیش بینی کرد در صورت استمرار سیاست های جاری، این کشور دیر یا زود فرو خواهد پاشید

 

موسویان در مقاله‌ای برای روزنامه امریکایی هافینگتون پست، ۱۴ دلیل برای این ادعای خود آورده است.

وی با مروری بر تحولات روابط ایران و عربستان بعد از اعدام دسته‌جمعی ۴۷ نفر توسط حکومت سعودی شامل چهار چهره برجسته شیعه از جمله شیخ النمر، رهبر شیعیان عربستان، می‌نویسد:

اکنون روشن است که جامعه جهانی و قدرت‌های بزرگ نگران تنش فزاینده در روابط دو قدرت خاورمیانه، ایران و عربستان و تاثیرات منفی آن در گسترش نزاع‌های قومی، جنگ داخلی و عواقب فاجعه بار منطقه‌ای آن هستند. مهم این است که بتوان دلیل سیاست‌های تهاجمی اخیر عربستان را درک و ریشه‌یابی کرد.

به اعتقاد من دلیل سیاست‌های اخیر عربستان را باید در چهار دهه شکست‌های پیاپی دانست که ریاض سعی می‌کند با سیاست‌های تهاجمی مانع از تغییر رژیم در عربستان گردد. اجازه دهید مروری بر برخی ازشکست‌های چند دهه اخیر عربستان داشته باشیم:

۱- در ابتدای دهه ۸۰ عربستان و متحدانش از تجاوز صدام، دیکتاتور عراق، به ایران حمایت کردند، ده‌ها میلیارد (دلار) کمک مالی به او کردند تا ایران را تجزیه کند. همه جملگی شکست خوردند، صدام رفت و ایران قدرتمندتر از همیشه باقی‌مانده است.

۲- عربستان از ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۰ چهار میلیارد دلار کمک مالی به گروه‌های وهابی افغانستان به ویژه طالبان و القاعده کرد. ایران هم متقابلا روی گروه‌های تاجیک و هزاره و شیعه سرمایه‌گذاری کرد. بعد از حادثه حمله به برج‌های دو قلوی نیویورک، ایران و آمریکا با همکاری مشترک طالبان و القاعده را شکست دادند و حکومت جدید در افغانستان ایجاد کردند.

۳- از ۱۹۲۰ به بعد، اقلیت سنی بر عراق حکومت می‌کرد و تبعیض نسبت به شیعه اکثریت اعمال می‌شد. با حمله سال ۲۰۰۳ آمریکا به عراق صدام ساقط شد و در طی انتخاباتی آزاد شیعه به قدرت رسید. سعودی‌ها هم گله‌مندند که آمریکا عراق را دو دستی به ایران تحویل داد.

۴- بعد از ۲۰۰۵ عربستان مدام تلاش کرد تا آمریکا را برای حمله نظامی به ایران قانع کند و به قول پادشاه سعودی «سر مار را قطع کند»، اما آمریکا زیر بار نرفت.

۵- عربستان حامی اصلی بن علی، دیکتاتور فاسد تونس بود که بعد از ۲۳ سال حکومت، در ژانویه ۲۰۱۱ با تظاهرات مردمی مجبور به فرار شد. این اولین باری بود که بر اثر بیداری اسلامی و قیام مردمی، رهبر یک کشور عربی ساقط شد.

۶- (حسنی) مبارک، دیکتاتور فاسد مصر ۳۰ سال با حمایت عربستان بر مصر حکومت داشت که با ۱۸ روز تظاهرات مردم مصر در فوریه ۲۰۱۱ ساقط شد.

۷- بعد از سقوط دیکتاتورهای تونس و مصر، این بار عربستان برای سرکوب قیام مردمی شیعیانِ اکثریت، به بحرین لشگرکشی کرد تا از حکومت اقلیت سنی حمایت کند. با وجود پنج سال اشغال نظامی، ریاض در حل بحران بحرین هم شکست خورده است.

۸- از آغاز بحران سوریه، عربستان سعی کرده که آمریکا را برای حمله نظامی به سوریه قانع کند اما تلاش‌هایش با شکست مواجه شده است.

۹- سیاست «اسد باید برود» عربستان شکست خورده است. اسد بر مسند قدرت باقی است و قدرت‌های جهانی هم به این نتیجه رسیده‌اند که اسد بخشی از راه حل است. رابرت مالی، مسئول (امور) خاورمیانه کاخ سفید حاشیه یک یادداشت کاری این‌گونه می‌نویسد: «به جای اینکه رژیم اسد به زور قانع شود که در مورد سرنوشت خودش مذاکره کند، وضعیت سوریه به بن بست نظامی به نفع داعش کشیده شده که نتیجه آن یک بحران بی‌انتها با عواقب فاجعه بار انسانی، استراتژیک و جغرافیایی شده است.»

۱۰- با روی کار آمدن دولت روحانی و بعد از دو سال مذاکره، توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در جولای ۲۰۱۵ امضا شد. اجرای موفقیت‌آمیز این توافق می‌تواند به همکاری‌های مشترک ایران و آمریکا جهت حل بحران‌های منطقه همچون سوریه و عراق و یمن کمک کند. عربستان از این توافق آشفته شد و تهدید کرد که از پاکستان بمب اتم خواهد گرفت.

۱۱- از اوایل سال ۲۰۱۵ عربستان مدام یمن را بمباران کرده و هزاران شهروند بی‌گناه را قتل عام کرده (است) بدون اینکه هیچ دستاوردی به جز تقویت داعش و القاعده در یمن داشته باشد. ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا در توییتر خود نوشت: «اکنون این نگرانی وجود دارد که یمن تبدیل به ویتنام عربستان گردد.»

۱۲- عربستان به قصد ضربه زدن به ایران، قیمت نفت را از ۱۲۰ دلار به ۳۰ دلار کاهش داده و اکنون خود دچار بحران کسری بودجه بی‌سابقه‌ای شده به طوری که امسال ۹۰ میلیارد دلار کسری بودجه خواهد داشت.

۱۳- عربستان با بحران‌های متعدد داخلی همچون فساد، فقدان دموکراسی، تبعیض آشکار علیه اقلیت شیعه، جنگ قدرت در داخل خانواده سلطنتی و بدترین کارنامه حقوق بشری مواجه است.

۱۴- امروز جهان به اجماع رسیده که تروریسم تکفیری همچون داعش، بزرگترین تهدید امنیت جهان است. توماس فریدمن، نویسنده مشهور نیویورک تایمز نوشت: «داعش یک پدر دارد و آن هم عربستان سعودی و مجتمع صنعتی ایدئولوژیکی آن است». امروز حتی آمریکا هم به این نتیجه رسیده که عربستان منبع اصلی حامی داعش است و گروه‌های تروریستی است.

این محقق و مدرس دانشگاه پرینستون آمریکا در این مقاله افزود: «اکنون باید دید آخر خط چیست. ریاض باید درک کند که مشکلات اساسی دارد و نیازمند راه‌حل اساسی است. از زمان انقلاب اسلامی ۱۹۷۹ ایران تاکنون عربستان تلاش کرده با هزینه ایران جایگاه ژئوپولتیک خود را افزایش دهد.»

موسویان تاکید کرد: «عربستان تاکنون برای فرار از واقعیت‌ها برای حل مشکلات خود ساخته‌اش همیشه یک راه‌حل ارائه کرد و آن هم سرزنش ایران بوده است. ریاض بسیار فراتر از ظرفیت خود دست درازی کرده است. در سوریه و بحرین و یمن دخالت کرده، از گروه‌های تروریستی حمایت کرده و حالا هم با ایران قطع رابطه کرده است.»

موسویان در این مقاله نتیجه گرفته است: «واقعیت این است که عربستان یک قدرت منطقه‌ای شکست خورده است که در صورت استمرار سیاست‌های سنتی‌اش، دیر یا زود فرو خواهد پاشید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


(مهم)