Wednesday , 20 September 2017 / چهارشنبه , ۲۹ شهریور ۱۳۹۶
اخرین مقالات
آیا ایران واقعا در نبرد نظامی با امریکا در خلیج فارس دوام می‌آورد؟

آیا ایران واقعا در نبرد نظامی با امریکا در خلیج فارس دوام می‌آورد؟

امیر محمد محقق: در شرایطی که رزمایش موفق موشکی سپاه پاسداران، بازتاب بسیار گسترده‌ای را در رسانه‌های جهان به دنبال داشت و وزرای خارجه کشورهای اروپایی و امریکا را به واکنش واداشت، رسانه فارسی‌زبان وابسته به دولت انگلیس تلاش کرد تا در یک برنامه تلویزیونی، تلاش کرد اثبات کند که ایران توان مقابله نظامی با غرب در خلیج فارس و تنگه هرمز و دیگر مناطق حیاتی و ژئوپلتیک برای غرب را نداشته و در صورت بروز درگیری، غرب قطعا پیروز این مناقشه و درگیری خواهد بود.

به گزارش رجانیوز، بی بی سی فارسی روز گذشته تلاش کرد با دعوت از دو چهره که آن‌ها را کارشناس و دانش‌آموخته علوم نظامی معرفی می‌کرد، تلاش کرد با استناد به سکوت برخی تحرکات نیروی دریایی سپاه در خلیج فارس نتیجه تقابل و رویارویی احتمالی ایران و غرب در خلیج فارس را پیروزی غرب عنوان کند.

شاید این تشکیک بهانه خوبی باشد تا به اختصار به روند درگیری ایران و غرب در خلیج فارس پرداخته و  ببنیم آیا واقعیت آن چیزی است که به اصطلاح استاد دانشکده‌ی جنگ کانادا در این باره مطرح کرده و یا واقعیت توان نظامی ایران در منطقه و خصوصا خلیج فارس واقعیت دیگری است که موجب شده است با وجود بیش از ده سال کوبیدن دولت امریکا بر طبل جنگ با ایران همچنان جرات عملی کردن این تصمیم را نداشته باشد.

۱-                    ناوگان  پنجم آمریکا در خلیج فارس متشکل از ناوهای هواپیمابر و رزمناوها و ناو شکن‌ها هیچ کوریدوری برای عبور ندارند مگر از دالان بین جزیره‌ی فارسی و ابوموسی و این‌همه حمایت اوباما از امارات برای جدا کردن ابوموسی فقط به جهت این است که زنجیره جزایر ایرانی کنار هم عملاً یک ناو بزرگ هواپیمابر و موشکی است. لذا ناوهای آمریکایی هیچ تاثیر جدیی در منطقه ندارند و با اولین درگیری فاجعه ناوهای استارک (۳۷ کشته) و ساموئل بی رابرتز که در سالهای ۶۶ و ۶۷ رخ داد، در سطح بسیار وسیعی اتفاق خواهد افتاد. این اتفاق می تواند صرفاً با مین ریزی به وجود بیاید. ادعای مین روبی نیز تاثیری در واقعیت ندارد زیرا به تاکید دیوید یانکرز فرمانده وقت نیروهای آمریکایی در خلیج فارس آمریکا هیچ دفاعی در مقابل مین های ایرانی ندارد. و این در حالی است که بیش از ۲۵ سال از آنروز گذشته است.

۲-                    جزایر ایرانی مجهز به موشک های بالستیک فوق سریع خلیج فارس هستند. وقتی می گوئیم بالستیک و فوق صوت یعنی از سیستم ضد موشک که با رهگیری کار می کند کار چندانی ساخته نیست! اساتید نظامی باید بهتر بدانند وقتی فاتح ۱۱۰ دریایی یا همان خلیج فارس از جزایر یا ساحل ۲۲۰۰ کیلومتری شلیک شود تا لحظه اصابت به کشتی های آمریکایی  زیر یک دقیقه  وقت می برد. این هجوم عمودی است و مثل کروز روی سطح عمل نمی‌کند.

۳-                    موشک قیام و سجیل وقتی که شلیک می شوند از جو زمین بیرون می روند و روی نقطه هدف وارد می شوند. بالستیک و غیر قابل ردیابی هستند و ضریب خطای ۵۰۰ متر نهایت تلنرانس آن است. از لحظه ورود به جو تا برخورد به زمین کدام سیستم رهگیری توان درگیری با آن را دارد؟ خصوصاً اگر به تعداد و ترکیبی باشند.

۴-                    بستن تنگه هرمز به معنای غرق یک نفتکش نیست که سه روز بعد مشکل بر طرف شود. بستن تنگه در سال ۶۵ تا ۶۷ اتفاق افتاد و بیش از ۳۰۰ کشتی تجاری وابسته به غرب و ناو فوق پیشرفته ساموئل بی رابرتز را درون خود بلعید! باز توصیه می کنم جناب استاد مصاحبه‌های فرمانده وقت نیروهای آمریکایی را درخصوص میدان مین بودن خلیج فارس مطالعه کنند.

۵-                    در سال ۶۶ ژاپن، دانمارک، انگلیس و… کشتی های مین روب فرستادند تا قضیه بریجتون تکرار نشود و فرانسه ناوگروه تولون را به سرفرماندهی ناو هواپیمابر کلمانسو فرستاد. ما حصل همه ی این اتحاد در ۲۵ فروردین ۶۷ دیده شد. ناو ساموئل بی رابرتز ۶۰۰ میلیون دلاری با یک مین چند صد دلاری از کمر شکست !

۶-                    و اما سیبل بودن ناوگان آمریکایی جناب استاد چگونه از قدرت نظامی مطلق حرف می زنند وقتی ناوگان آمریکایی در مقابل پهباد های ایرانی توان اختفاء ندارند و تصاویر ترددشان از تهران رصد مستقیم می شود؟ می دانید این یعنی چه؟

۷-                    موشک حوت با تکنولوژی انحصاری ایران- روس اصلاً امکان ردیابی ندارد. این درحالی است که از قدرت تخریب این موشک روی بدنه ی ناو شمارگان آن اطلاعاتی در دسترس غربی‌ها نیست.

۸-                    جزایر ایرانی این قدرت را به سپاه داده است که هر لحظه اراده کند حجم زیادی قایق به آب بیاندازد و هر لحظه اراده کند غیب شود. و به این توان بسیج ساحلی را اضافه کنید آمریکا چه می کند؟ همه سواحل و بندرهای ایران را باخاک یکسان کند؟ می تواند؟

۹-                    در سال ۶۶ و ۶۷ آمریکا به سادگی ناوچه های ارتش را غرق کرد اما به هیچ وجه نتوانست در مقابل قایق های تقریباً تند رو سپاه کاری کند. این قایق ها امروز با سرعتی سه برابر ناو هواپیمابر حرکت می کند و این یعنی ناظر توان دیدن هدف را ندارد. ثانیاً این قایق ها مجهز به موشکهای میان برد فوق سریع در تعداد زیادند. تصور کنید زمانی که صد موشک یکباره به سوی ناوگان پنجم رها شود! چه می کنند؟ چه می توانند بکنند؟

۱۰-                وظیفه محافظت از ناوها هنوز بر عهده ی هلی کوپترهاست. تجربه سالهای۶۶ و ۶۷ به آمریکا اثبات کرد ایران با موشکهای ضد هلی کوپتر می تواند چشم ناوگان را کور کند امروز همه ساحل ایران مملو از موشک های ضد بالگرد استاتیک ، پرتابل و دوش پرتاب است.

۱۱-                امروز ایران در کنار این توانمندی‌ها، موشک‌های دور زنی دارد که از سمنان دهانه اقیانوس هند را هدف گرفتند و هلی کوپترهای آمریکایی اصابت را تصویر برداشتند.

۱۲-                 قایق فوق سریع یا مهدی(عج) که امکان تشخیص آن از قایق عادی بسیار سخت است. لحظه ای تشخیص داده خواهد شد که شش متر در شش متر بدنه ی ناوشان سوراخ شده است.

۱۳-                 قایق های باور را بهتر است از اطلاعات نیروی دریایی آمریکا پیگری کرد.

۱۴-                 در قبال پایگاه های منطقه ای، ترکیب موشک‌های برد کوتاه، بلند و میانی با سرعت های متعدد که ده سال است شلیکشان در ایران تمرین می شود چه بلایی بر سر سیستم ضد موشکی می آورند؟ این در حالی است که می‌توان از موساد درخواست کرد تا مدارک سه آزمایش شکست خورده شکار موشکی شبیه به شهاب را در اختیار بگذارند شاید تلویزیون ملکه هم تمایلی به افشایش پیدا کند! و این در حالی است که هنوز سخنی از موشک‌های ضد رادار با کلاهک خوشه ای به میان نیامده است و یا اینکه همه موشک‌های ایرانی به کلاهک‌های خوشه ای مجهز شده‌اند.

۱۵-                و شاید بهتر است مقاله سقوط عقاب آقای والرشتاین مطالعه شود تا مشخص شود که آمریکا فقط به کشوری حمله می کند که توان دفاع نداشته باشد.

۵ نظر

 1. دست نویسنده درد نکنه – همیشه سوالاتی داشتم در مورد جنگ احتمالی ولی همه جا همه کس با تعصب و جبهه داری صحبت میکردند ولی اینجا همه چیز واقعی بود و با دلیل – – با خوندن این مقاله آرامشی عمیق تمام وجودم رو فرا گرفت – همین . یا علی

 2. جنگ احتمالی مطمئنا نزدیک است.
  ایران می تواند مقاومت کند اما هزینه ی سنگینی خواهد داد.
  دوما ایران از لحاظ نظامی ۱۰۰سال حداقل از آمریکا عقب است.
  سوما اگر آمریکا قصد حمله به ایران را داشته باشد تمام جوانب را می سنجد.
  چهارما آمریکا برای تصرف ارضی نمی جنگد برای تخریب زیر ساخت ها و وابستگی آن کشور
  به خود می جنگد.
  این ها را گفتم که کمی واقع بین باشیم نه آنچه را می شنویم باورکنیم.

  • با سلام خدمت شما
   موضوعاتی که شما مطرح کردید درست بود ولی ۲ مورد رو برسی نکردید .
   مورد اول : ما بر این باور هستیم که پیش به سوی حکومت حضرت مهدی (عج) در حال حرکت هستم و همان طور که وعد خدا بر این است که پیروز میدان,اهل ایمان هستند وجودیت خدا را در چنین جنگ و رویارویی نباید نادیده گرفت همان طور که دیدم در جنگ ۸ ساله که تمام قدرت‌های غربی دست به دست هم داده بودند تا از الگو شدن جمهوری اسلامی ایران که به خواستار حکومت علوی بود را بگیرند و ما در این ۸ سال وعد خدا را که در آیات زیر به آن اشاره شده است را دیدم .

   یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا مَن یَرْ‌تَدَّ مِنکُمْ عَن دِینِهِ فَسَوْفَ یَأْتِی اللَّـهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ وَیُحِبُّونَهُ أَذِلَّهٍ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ أَعِزَّهٍ عَلَى الْکَافِرِ‌ینَ یُجَاهِدُونَ فِی سَبِیلِ اللَّـهِ وَلَا یَخَافُونَ لَوْمَهَ لَائِمٍ ذَٰلِکَ فَضْلُ اللَّـهِ یُؤْتِیهِ مَن یَشَاءُ وَاللَّـهُ وَاسِعٌ عَلِیمٌ ﴿المائده: ۵۴﴾

   ای کسانی که ایمان آورده‌اید! هر کس از شما، از آیین خود بازگردد، (به خدا زیانی نمی‌رساند؛ خداوند جمعیّتی را می‌آورد که آنها را دوست دارد و آنان (نیز) او را دوست دارند، در برابر مؤمنان متواضع، و در برابر کافران سرسخت و نیرومندند؛ آنها در راه خدا جهاد می‌کنند، و از سرزنش هیچ ملامتگری هراسی ندارند. این، فضل خداست که به هر کس بخواهد (و شایسته ببیند) می‌دهد؛ و (فضل) خدا وسیع، و خداوند داناست.

   و آیات دیگری که نشان دهنده این موضوع است.

   ولی مورد دوم : همان‌طور که در خود مقاله هم مقداری اشاره شد, آمریکا مایل‌ها دورتر از خاک خود مجبور به رویارویی با ایران است و این خیلی این ارتش رو مورد ضعف قرار داده است.عملاً چون نمیتواند به صورت زمینی وارد درگیری بشود می‌بایست از ناوهای هواپیما بر و یا موشک های خود استفاده کند.
   برای ناوهای آمریکا محلی مثل خلیج فارس به هیچ عنوان امن نیست و حتی ناو های امریکا در اقیانوس هند هم با وجود موشک های بالستیک قدر اف که توان هدف گیری ۱/۲۰ از مساحت یک ناو را در کیلومتر ها دورتر از خاک ایران را داراست ( چند وقت پیش ۲ موشک قدر اف از کویر سمنان (اگه اشتباه نکنم) به اقیانوس هند شلیک شدن و به طور موفقیت آمیز با اهداف خود برخورد کردند )

   قصد این که یک بار دیگه این موارد رو برسی کنم ندارم ولی این مورد هم بگم که ما اولین بار نیست که با امریکا درگیر شده ایم ! اگر به خاطر داشته باشید یا تحقیق کرده باشید متوجه میشوید ماه های آخر جنگ ۸ ساله ما به طور مستقیم با آمریکا درگیر بودیم و شما میتونید با یک جستجو ساده خسارت‌های وارده بر ما و ناوگان آمریکایی رو برسی کنید.

   و با این آیه حرف خودم رو تموم میکنم :

   إِنَّ اللَّـهَ یُدَافِعُ عَنِ الَّذِینَ آمَنُوا إِنَّ اللَّـهَ لَا یُحِبُّ کُلَّ خَوَّانٍ کَفُورٍ‌ ﴿الحج: ٣٨﴾

   ترجمه فولادوند
   قطعاً خداوند از کسانى که ایمان آورده‏اند دفاع مى‏کند، زیرا خدا هیچ خیانتکار ناسپاسى را دوست ندارد.
   ترجمه مجتبوی
   همانا خداوند از کسانى که ایمان آورده‏اند دفاع مى‏کند، که خدا هیچ خیانت‏پیشه ناسپاس را دوست ندارد.
   ترجمه مشکینی
   همانا خداوند از کسانى که ایمان آورده‏اند دفاع مى‏کند (هجوم دشمنان را دفع و راه پیروزى را باز مى‏کند)، البته خداوند هیچ خیانت پیشه ناسپاسى را دوست ندارد
   ترجمه بهرام پور
   قطعا خداوند از کسانى که ایمان آورده‏اند دفاع مى‏کند [زیرا] خدا هیچ خیانتکار کفر پیشه‏اى را دوست ندارد

   • با سلام
    البته نادیده گرفته نشود که نقش سربازانی که در دو طرف یک درگیری حظور دارند بسیار تعیین کننده است مثلا تفاوت زیادی بین سربازی که مردن را نابودی تصور می کند با سربازی که آنرا شهادت یعنی عند ربهم یرزقون می داند وجود خواهد داشت .

 3. اگه خدا خواست و جنگ شد من برای امام زمان میجنگم
  به امید روزی که خود اقا ظهور کنه و جون ناقابلو تو راه خودش بدیم
  یا حق

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


(مهم)